Dünya değişiyor!

Alışkanlıklar, fikirler, iletişim araçları, sektörler, piskoloji ve ticaret eski tarz pazarlama yöntemleri artık hızlı bir şekilde yerini internet ortamına bırakıyor. Ve insanlık her gün tembelleşiyor; giysilerimizden beyaz eşyaya, yemeğimizden masaj hizmetine kadar ihtiyaçlarımızı artık bulunduğumuz adrese istiyoruz. Devletle ilgili evrak işlerimizi dahi artık cep telefonumuzdan yönetebiliyoruz.

Siz bu değişimin farkında mısınız ?

E-ticaret dünyaya ticarette yeni bir bakış açısı ve eski yöntemlere göre daha az maliyetli, daha az vakit harcatan, ve kesinlikle  daha fazla kazandıran bir yöntem olarak özelikle perakende sektörü için vazgeçilmez konumda bu sadece belli sektörler için değil artık her sektör için kullanılabilir bir sistem haline geldi. E-ticaret sizin dünyaya açılan ticaret kapınız, doğru çalışmalar yapıldığı taktirde başarısız olmanın imkansız olacağı bir platform. Eski pazarlama yöntemlerine göre kıyaslamak gerekirse; 10larca belki 100lerce satış temsilcisinin yaptığı işi tek bir internet sitesinden yönetebiliyorsunuz.

Şimdi bu yatırımda dikkat edilmesi gereken hususlara değinelim;

Sektörel analizle başlayın:

Önce girmek isteğiniz yada bulunduğunuz sektörle ilgili yenilikleri; yeni iş fikirler, yeni ürünler ve pazarlama yöntemleri konusunda araştırma yapın.

Rakip analizi yapın:

Sektörle ilgili rakiplerinizin özellikle arama motorlarında ilk sayfada olan rakiplerinizi analiz edin bu analizler öncelikle sizin gözlemlerinizle yaptığınız analizler ve daha sonra en önemli olanı ise teknik analizler olmalıdır. Bunlar genelde ücretli araçlar araçlarla yapılan analizlerdir ve bu sizin için istatistiksel anlamda size teknik bir yol haritası çıkarmanıza yardımcı olur.

İçerik :

Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili yüz yüze sunum yaparken nasıl detaylandırıyorsanız yaklaşık olarak o şekilde detaylandırın, ürünle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Bu yöntem hem site içindeki müşterilerinizi satışa yönlendirirken hemde sitenizin sıralamalarda üst sıralamaya gelmesine yardımcı olur.

Katagorileştirme :

Hayat bir çok alanında uyguladığımız bu yöntemi e- ticarette de uygulamamız gerekiyor nasıl ki mutfak gereçleriyle, banyo gereçlerini ayrı yerlere koyduğumuz gibi burada da aynı yöntemi uygulayacağız. Ve alt katagori uygulamamız gerekiyorsa genelden özel bir sıralama yapmamız gerekiyor burada da sektör tecrübenizin yanında arama hacimlerini dikkate almanız gerekir çünkü insanların bu ürünleri nasıl aradığı sıralama hedefleri için daha değerlidir.

Reklamlar :

Reklam konusunda e-ticaret olduğu için öncelikle internet platformunda, sosyal medyada yapacağınız reklamlar olacaktır elbette fakat bu sizin hitap ettiğiniz hedef kitleye yönelik Tv reklamı, tabela hatta el broşürüne kadar gidebilir.

Mail Marketing Ve Sms Marketing :

Bu yöntem bir re-marketing pazarlama (yeniden pazarlama yöntemi) nin en basit klasik halidir ve oldukça etkli geri dönüşler sağlar. Eski müşterilerinize kendinizi hatırlatmanız anlamında çok önemli bir yöntemdir. Üye kartları gibi sağdık, mutlu müşteri deneyimi için kullanılır.

Re-marketing :

Yeniden pazarlama yöntemi diğer reklamlama yöntemlerine göre daha az maliyetli ve daha fazla geri dönüş sağlanan bir tekniktik e-ticaret için demirbaş konumundadır. Kullanıcılar sizin sitenizdeki ürüne göz atıp farklı sitelerde, sosyal medyada dolanırken aradığı ürünü ve alternatiflerini önererek hem bilinç altı yoklaması yapar hemde sizinle iletişiminin devam etmesi anlamına geliyor.

Takip :

her işte olduğu gibi e-ticaret sistemide takip ve denetim mekanizması oluşturulması lazım. Ürün fiyatlarıyla ilgili güncellemeler, stok yönetimi ve kargo gibi konular es geçilmemelidir.

Müşteri Yönetimi :

Müşteriler için dilek, istek, öneri ve şikayet birimleri oluşturulması gerekir ve bu ihtiyaçların karşılanması ilgilenilmesi gerekir.

Kullanıcı Sözleşmesi :

Satışa yönelik yapılacak bu sözleşme her iki tarafında yasal haklarını korur nitelikte hazırlanması gerekir kaçıracağınız küçük bir detay şirketiniz ve sizin için baş ağrıtacak problemlere dönüşebilir mutlaka bu konuda avukat desteği alarak bir sözleşme düzenleyin.

 

 

başlıklar