[pmc_box background_color=”#DF5148″ border_color=”#DF5148″ text_color=”#ffffff” ]

Mobil Uyumluluk Nedir ?

Mobil uyumluluk, internet sitenizin Android, Ios ve diğer mobil işletim sistemlerine uyumlu ve düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi anlamına gelmektedir. [/pmc_box]

Günümüz arama motoru aramalarının %50 sinden fazlası mobil cihazlardan gerçekleşmektedir bu oran sektörel bazda bazı anahtar kelime gruplarında %90’ın üzerine çıkmaktadır. Bu oranlar mobil uyumluluk konusunun, ne kadar önemli olduğu konusunda neden acele etmeniz gerektiği ve neden gerekli olduğu konusunda bir fikir oluşturmuştur. Şuan ki mobil arama verileri %50 nin üzerinde fakat, bu oran her geçen gün artma eğiliminde devam ediyor. Gelişen teknoloji ve hızla beraber kısa bir zaman içinde bu oranın %60’ın üzerine çıkacağı makasın giderek açılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Mobilegeddon nedir ?

“Mobilegeddon” 21 Nisan 2015 te duyurduğu Google’ın mobil uyumluluk algoritmasının adıdır.Bu tarihten itibaren mobil aramaların sıralamalar etkisi resmi olarak tanıtılmış oldu. Mobil arama, dijital pazarlama stratejilerinizin önemli bir parçası ise; bu konuyu daha çok ciddiye almanız gerektiği anlamına gelir. Bu konuda ki kullanıcı deneyimi stratejilerinizi geliştirmeniz gerekir. Örneğin; mobil aramalar olduğu için telefon yönlendirmeleri daha fazla önem arz ediyor bu konuda uzantılar eklemeniz gerekir.

Dijital pazarlamacıların dikkat etmesi gerek konulardan biri, kullanıcı gibi düşünmektir. Ziyaretçilerin mobil sürümdeki davranışlarını ve bu davranışların masaüstü sürümüyle arasında ki farkı iyi değerlendirmesi gerekir. Ayrıca, mobil siteleriniz de kullanıcıları nasıl ve nereye yönlendirmek istediğiniz konusunda çalışma yapmalısınız. Mobil uyumluluk konusunda geliştiriciler, uygulamalar kullanmak sizin için daha kolay ve ucuz bir yoldur.

Mobil uygulamalar için UX ve SEO sıralamalarınızı ve puanlarınızı geliştirmeye yönelik araçları kullanmanızda fayda var. Sitenizi tasarlarken masa üstünde çalışan uygulamaların, mobilde çalışıp çalışmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda deneyiminiz yoksa Lookpro Bilişim deneyimli ve uzman kadrosuyla size destek verebilecek bilgi, birikim ve  tecrübeye sahiptir.

Web sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim ?

İnternet sitenizi mobil uyumluluğunu kontrol etmek için ilk olarak Google Webmaster Tools ile küçük bir test yapabilirsiniz ardından buradaki yönlendirmeler ve çözümlerle kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Eğer Joomla veya WordPress gibi sistemler kullanıyorsanız, sisteminize küçük eklentiler eklemek bile yeterli olabilir.

Eğer internet siteniz hazır yazılımlar ile oluşturulmadıysa, yazılım firmanızla iletişeme geçerek bu konuda destek alabilirsiniz aynı zamanda bu konuda Lookpro Bilişim size yardımcı olacaktır.