Bu site güvenli değil hatası çözümü hakkında bildirim 2018 Ocak ayında yapıldı. Web sitenizin güvenlikle ilgili uzantı eksikliği veya eksik kurulumundan kaynaklanan bir hatadır.  Bu hata Temmuz 2018 den itibaren bu güvenlik sertifakasına uymayan kurulu olmayan bütün sitelere gelecektir.

 

Konuyla ilgili ilk uyarıyı bir zat Google’ın güvenlik ürün yöneticisi Emily Scheccter tarafından Ocak ayında yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Http sitelerinin Temmuz 2018’den itibaren ” Bu site güvenli değil hatası ” verecek ve güvenli değil olarak işaretleyecek. Chrome şu anda ve Temmuz ayı öncesinde uyarısız bir ünlem simgesi kullanıyor, fakat sürüm 68’den itibaren ek bildirim göndererek ziyaretçilerinizi uyaracak.

HTTPS uzanlı ve SSL kurulu sistemlerde ise yeşil kilit simgesi ve ” güvenli” görseli HTTPS ile şifrelenmiş olduğunu ve bu sitenin güvenli olduğunu ziyaretçilerinize vurgulayacaktır.

Faydası nelerdir ?

Google, kullanıcılarını güvenli olmayan sitelerle ilgili ilk çalışma değil bu daha önce spam ve virüs içerikli siteleri sıralamalardan kaldırdı. Bu güvenlik sertifakasının direk sıralamaya etkisi var aynı zamanda sizde güvenli olmayan bir siteden alış veriş yapmaz hatta bilgi almak için bile ziyeret etmek istemezsiniz.

Yaptığımız araştırmalarda arama motoru sıralamalarında global bazda en iyi 100 sitenin %80 i bu güvenlik sertifaka kurallarına uyuyor, bu farkındalık ülkemizde maalesef %50 nin altında.Bu oranın Temmuzdan sonraki güncellemeyle artacağını düşünüyoruz.

Bu site güvenli değil hatası çözümü ile sağlayacağınız faydalar web site ziyaretçilerinizin sitenizde kalma sürelerini artıracaktır, kurulu olmaması durumda web sitenizi ziyeret edecek kullanıcılar uyarı aldıktan bir kaç saniye sonra web sitenizi terk edeceklerdir.

İlerde ne olacak ?

Her sektördeki bütün firmalar gibi önce güvenlik ilkesi edinen, Google’ın algoritmaların da en önemli kriterlerden biri olan güvenlik anahtar kelimeleriniz (keywords) ile aldığınız sıralamarı artık kaybedeceksiniz.

 

Ne kadar sektörünüzde otorite olsanız da bu sonuç kaçınılmazdır. Aynı zamanda sitenizin otorite puanını etkilediği için adwords reklamı verdiğinizde reklam bütçeniz ne kadar fazla olursa olsun güvenli olmadığınız için reklam gösterimleriniz güvenlik sertifakalı sitelere göre daha az olacaktır zamanla reklam verme kısıtlaması dahi gelmesi söz konusudur.Bu konuda Google’nın sunduğu  light house tool aracını kullanabilirsiniz.

Konuyla ilgili Google sertifakalı uzmanlarımızla iletişime geçebilir teklif alabilirsiniz.