B2C ve B2B Nedir?

Son dönemde oldukça popüler hale gelen kavramlardan ikisi olan B2B ve B2C özellikle doğrudan e-ticaretin içinde bulunan işletmeler tarafından sıklıkla telaffuz edilmeye başlamıştır. Şimdi bu kavramları tanıyalım. İlk olarak B2B nedir?

B2B (Business to Business) kısaca bir işletmenin diğer işletmeye ürün veya hizmet satışı yapmasıdır . Örneğin bir giyim markanız var ve ürünlerinizi imalatçı firmadan temin ediyorsunuz. Burada hem alıcının hem satıcının firma olduğunu görüyoruz. B2B kavramı ülkemizde de en sık kullanılan e-ticaret modelleri arasındadır. Bir firmanın kendi bünyesinde veya farklı firmaların birbiri arasında yaptığı e-ticareti ifade eder. Genellikle B2B platformu adını verdiğimiz internet sitelerinde alıcı ve satıcılar buluşur, tekliflendirme ve satış proseslerini buradan gerçekleştirirler.

B2C (Business to Customer)  ise doğrudan firmalardan son kullanıcılara yani tüketicilere yapılan satışlar sonucu ortaya çıkar. Burada taraflardan biri tüketici yani insan, diğeri ise işletmedir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada doğrudan tüketiciyi hedefleyerek perakende veya toptan satış yapan e-ticaret sistemleri bu kapsama dahil olmaktadır.

teklif alın

Saniyeler içinde bize aklınıza takılanları sorabilir, işletmeniz için hızlı bir teklif alabilirsiniz. Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede size ulaşacaktır.

  neden LookPRO?

  Doğruları Garanti Ediyoruz

  Yükselmeyi değil, doğru çalışmaları yapmayı garanti ediyoruz.

  Paketleri Unutun

  Hazır ve işlevsiz SEO paketleriyle değil, tamamen işletmenize özel sektörel ve lokasyonel çözümler üretiyoruz.

  Global Düşünüyoruz

  Dünyanın 25 dilinde SEO hizmeti veren tek firmayız.

  bizi arayın

  Bizim için ne dediler?

  Veteriner kliniğimiz için bir kaç yerel gazeteden backlink satın aldık. Direk SEO sıralamalarımızın yükseldiği gördük, inanamadık. Ofislerini ziyaret ettik konuştuk ve acilen kendileriyle sözleşme imzalayarak tüm dijital işlerimizde birlikte çalışmaya başladık. Sorunsuz ve güvenilir bir firma arayanlara duyurulur.

  İbrahim ÇİFTÇİ
  Genel Müdür & Veteriner Hekim, Boncuk Animal

  Yıllardır tanıtım yazısı satın almaktayız. Bir kere olsun sorun yaşamadık. Herkese tavsiye ederim.

  Uğur YILMAZ
  Finans Müdürü, ATA Kurumsal A.Ş.

  Özellikle ulusal gazetelerde projelerimizi duyurmak istiyorduk. Bizim için çok hızlı bir şekilde röportaj hazırlayan ve projelerimizi tanıtma şansı yaratan LookPRO’ya teşekkürlerimizi sunuyorum.

  Kadir GENCER
  Genel Müdür, Plusmix Beton Santralleri

  başlıklar