Son zamanlarda tarafımıza en çok soru gelen konulardan biri de “SEO uyumlu makale” konsepti hakkında. Bu nedenle bu hususta biraz detay vermemiz gerektiğini düşünüyorum. İsminden de anlaşılacağı gibi SEO kuralları olarak bilinen tekniklere uygun çalışmalar yaparak içerik hazırlamak günümüz sıralamalarında önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.

SEO Uyumlu Makale Nedir ?

Öncelikle, web sitelerinde yazılan içeriklere günümüzde SEO uzmanları tarafından makale adı verilmektedir. Buradaki makale anlayışı akademik anlamdaki makalelerden farklıdır. Akademik makalelerde referanslar, alıntılar ve abstract (özet) gibi bölümler kullanılırken, dijital dünyada içerik olarak bilinen makalelerde genelde bu şartlar aranmaz. Basit bir SEO uyumlu makalede iyi bir başlık seçimi, h1 – h2 olarak bilinen başlık etiketlerinin kullanımı, iç SEO çalışmalarının sağlanması ve etkili bir dille hatasız gramer kullanımı önemli yer tutar. Belirli temel kriterlere uyum sağlayan dijital çalışmalar SEO kriterlerine uyumlu olarak nitelendirilir. Fakat bu durum yine de daha iyi bir Google sıralamasını kişilere garanti etmeyecektir. Daha iyi bir sıralama için farklı kriterler söz konusu olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

  • Etkili bir makale başlığı seçmelisiniz. Son dönemde Long Tail Keywords (Uzun kuyruk anahtar kelimeler) olarak bilinen teknik ile daha uzun anahtar kelimeleri seçilmesinin avantajları olduğuna inanılıyor. Etkili ve harekete geçirici bir başlık seçimi  oldukça büyük bir öneme sahiptir.
  • Etkili ve yerinde başlık etiketleri kullanmalısınız. Günümüzde h1, h2 gibi formlarda karşımıza çıkan bu etiketlerin kullanımı oldukça yaygındır. Burada tek dikkat etmeniz gereken kriter konu bütünlüğü ve hiyerarşik yapıyı korumak olacaktır.
  • İç SEO çalışmaları da son dönemde SEO uyumlu makale konseptinde önemli bir yer tutmaktadır. Daha iyi ve etkili bir iç SEO çalışması, bir web sitesinin iç linklemesinde önemli bir yere sahiptir. Daha iyi iç linklemeye sahip web siteleri daha yüksek bir kullanıcı deneyimi sağlarken, içeriklerin SEO uyumunu da gözle görülür şekilde yükseltmektedir.
  • Etkili bir dil ve harekete geçirici içerik kullanmalısınız. Kullanıcılarınızın ilgisini çekecek başlıklar ve harekete geçirici içerikler daha yüksek sayfada tutunma oranları ve daha iyi bir ziyaret deneyimi sağlar. Ayrıca hatasız bir gramer kullanımı da bir diğer önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.