İhracat Yapmak İçin Neler Gereklidir?

İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Satılacak olan malların ismi, cinsi, miktarı, birim fiyatı, teslimat şekli ve toplam tutar bedeli gibi evrakların beyan edilmesi için ihracat yaparken ilk iş olarak ticari faturaların düzenlenmesi gerekmektedir. Satıcı tarafından ürünlerle birlikte gönderilecek olan ticari faturalar, İhracat Yapmak İçin Gerekli Olanlardan bir tanesi isteyen kişiler tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Proforma Fatura

Anlaşması yapılacak olan ihracat malının ihracatçı firma tarafından; birim fiyatları, özellikleri ve satış koşullarının bildirildiği faturalar proforma fatura, olarak adlandırılır. Bu faturaların asıl görevi; teklifname özelliği taşımasıdır. Yani bir başka ifadeyle proforma faturaya bir ürün hakkında verilen teklif formu olarak da düşünebilir, ifade edebiliriz.

Orjinal Faturalar

Yapılan anlaşma sonrasında satış işlemleri sona erdikten sonra orijinal fatura düzenlenerek, satış sözleşmesinin belgelenmesi ve yapılan sözleşmeyle birlikte satışın gerçekleştiğine dair hazırlanan belge, orijinal fatura olarak ifade edilir. İhracat yapılırken, gümrük işleminin gerçekleştirilmesi için orijinal fatura şarttır. Orijinal fatura düzenlendiğinde; ihracat yapacak olan taraf, banka yolu ile ithalatçıya bu faturayı gönderir.

Konsolosluk Belgesi

Konsolosluk belgesi, yabancı ülkelere sevk edilecek olan malların hangi ulusun malı olduğunun ortaya çıkartılmasını amaçlayan, ülke konsolosluğu tarafından verilen onay belgesidir. İhracat Yapmak İçin Gerekli Olanlar evrakların olmazsa olmazıdır.

Navlun Fatura

CF ve CIF satışında satıcıların ödemesi gereken bu faturalar, malın satışı sonrasında hazırlanan fatura ile mal bedelinin belirlenmesinde yer alır. Faturanın halk arasında bilinen bir diğer adı, navlun faturasıdır. Fatura ve belge üzerinde “navlu ödenmiştir” ibaresi ihracat için gereklidir.

Sigorta Belgesi

İthalat yapacak olan firmanın vereceği bilgiler ve talimatlar doğrultusunda sigorta belgesi doldurulmaya başlanır. Böylelikle malın ticari rizikolarına karşı sigortası yapılmış olur. İhracat Yapmak İçin Gerekli Olanlar evraklardan sigorta şarttır. Sigortasız mal çıkışı imkansızdır.

  • Koli Müfredat Belgeleri
  • Çeki Listeleri
  • Eşya Ordinosu
  • Konşimento

Taşıyıcı firmanın taşımacılık işlemlerinde malın taşınmak üzere teslim alındığını gösteren belge, konşimento belgesidir. Bu belge sayesinde taşıma hizmetlerinde sorumluluk tamamen taşıyan firmaya aittir.

Tır Karnesi

Ürünlerin transferi konusunda tır filosunu tercih edecek firmaların, odalardan talep edebileceği tır karneleri, araç içerisinde malların gümrük üzerindeki teminatlarını sağlayan belgelerdir. Taşınacak malların tamamlanması durumunda karneler odalara verilmektedir.

Sağlık Sertifikası

Standardizasyon Kontrol Belgesi

İhraç edilecek olan malların kanunlar çerçevesinde uygulamalarda standartlara uygun olup olmadığını gösterir belgedir.

Borsa Tescil Beyannamesi

bknz: e-ihracat

başlıklar