Sırbistan’a ihracat nasıl yapılır? E-ihracat ve ihracat elbette bu sorunun yanıtıdır. Resmi adı Sırbistan Cumhuriyeti olan, hem tarih hem de jeopolitik konumu açısından önemli bu ülkeyle Türkiye arasındaki ihracat ilişkileri ve ihracat trafiğine göz atacak olursak, Güneydoğu Avrupa’da, Balkanlar’da bulunan Sırbistan, İkili ekonomik ilişkiler ve ürünlerimizin AB’ye ulaşımı açısından kilit bir ülkedir. Ürün bazında, Türkiye’nin Sırbistan’a ihraç ettiği ürünlerden ilk sıralarda yer alanlar şunlardır:

 

  • Makine, kazan, mekanik cihaz ve aletler, nükleer reaktörler ve bunların parçaları ile aksamları ihraç ederiz.
  • Plastik ve plastik mamuller.
  • Örme eşyalar.
  • Demir veya çelikten mamul eşyalar.
  • Bisiklet, motosiklet, motorlu kara taşıtları, traktörler ve diğer kara taşıtları ile aksesuar, parça ve aksamları.
  • Meyve ve sert kabuklu meyveler.
  • Pamuklu dokumalar, pamuk ve pamuk ipliği.
  • Turunçgillerin ve kavunların ve karpuzların kabukları.
  • Tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler

 

E-İhracat için Uygun muyum ? Ücretsiz sorgulayın

[multi-step-form id=”1″]

Sırbistan’a ihracat nasıl yapılır? E-ihracat da ülkemiz ve Sırbistan arasındaki ticaret hacminin artmasında elbette rol oynamaktadır. Sonuçta o da bir ihracat şeklidir ve ülkemize döviz girişine olanak tanır. 2016 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık olarak 700 milyon dolardı. Günümüzde ise 1,1 milyar dolara ulaşmıştır. 2017 yılı ile kıyasladığımızda ticaret hacmimizde yüzde 30 artış gözlemlenmektedir. Sırbistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler yavaş yavaş iyi seviyelere ulaşmış durumda. Bu iyi ilişkiler doğrultusunda iki ülkenin hem ticari hem de ekonomik açıdan birbirinden bekledikleri çok şey var. İki ülke arasındaki bu ilişkilere ve ticaret hacmine katkısı olan e-ticaret te,  gümrüklemenin neden olduğu masraflar ve gümrüklemenin hızı ile ilgili olarak büyük bir farkla avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda B2C, yani bireysel müşterilere satış yapılmasından dolayı, siparişin alıcısı olan ülkedeki B2C gümrükleme vergi muafiyetlerinden de faydalanılır.

Sırbistan’a İhracat Nasıl Yapılır? En Kolay Yolu Nedir?

Sırbistan’a ihracat nasıl yapılır? Bunun en kolay yöntemi artık oldukça revaçta olan e-ihracat yöntemidir. Dış ticarette takip edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır ve ihracat prosedüründe insanlara en çok zaman ve para harcattıran, bununla birlikte zaman alan süreç gümrük prosedürüdür. E-ihracatta bu süreç bir hayli avantajlıdır. Ticarette rekabetçi dünya ülkeleri arasında yer almak ve ürünleri sadece iç pazara satmak değil, aynı zamanda global pazara da ihraç etmek oldukça önemlidir.  E-İhracat, dijitalleşmeyle birlikte yurtdışına ürünlerin mikro boyutlarda satılabilmesini sağlar.  Sırbistan’a yapılan e-ihracatta olduğu gibi, başka ülkelerdeki bireysel müşteriye e-ihracat yöntemiyle sattığınız ürün kazancı efektif olarak görülebilir. E-ihracat siparişleri Sırbistan’a yapılan ihracatta ve diğer ülkelere yapılan ihracatta, mikro ihracat yolu ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlenerek yapılmaktadır.

 

Bknz: E-ihracat

başlıklar