Çin’e ihracat nasıl yapılır; Çin ürünlerinin ülkemizde çok fazla kullanıldığı herkes tarafından bilinir. Çin’e ihracat ülkemizde giderek artmaktadır. Özellikle fiyatı ucuz ve kalite oranı düşük ürünlerden bazıları genellikle Çin malıdır. Ürünlerin kalite oranlarının aksine Çin mallarına olan talep fiyat nedeniyle oldukça fazladır. Çin mallarına olan bu talebe rağmen, Türk firmaları olarak Çin’den yeterince faydalanılmamaktadır. Türk firmaları olanaklarının farkında değildir. Çine mal satılamaz düşüncesiyle hareket edildiği için Çin pazarlarına hiçbir zaman kolaylıkla girilememiştir. Çine gidip pazarlarda para harcamaya başlamadan, İtalyanlar bu konuda Türkiye’nin önüne geçmektedir. İtalyan firmalar Çine gidip pazarlama yaparak para kazanırlar ve döviz bırakırlar. Türkiye ise sadece İtalyanların aldığı malları (maliyetini satın aldıkları için) ülkeye pazarlarlar.

 

E-İhracat için Uygun muyum ? Ücretsiz sorgulayın

[multi-step-form id=”1″]

Çin’e ihracat

Çin’e ihracat yapılmak isteniyorsa, öncelikle Çin kaynaklarına ticaret yapan firmanın bizzat kendisinin ulaşması gerekir. Çin ile sağlıklı ticaret ağlarının kurulması için bilinmesi gereken önemli noktalar vardır bunları şöyle sıralayabiliriz.

  • Ticaret ağını gerçekleştirecek kişilerin iş hayatının ve dostluğun temel unsur olduğunu bilmesi gerekir.
  • Çinliler samimi ve çıkarsız iş ilişkilerine önem verirler.
  • Dost olduğumuzu ve ticaret yapıyor olduğunuzu bildirmeniz ve karşı tarafa hissettirmeniz gerekir.
  • Çinliler ticareti çok iyi bilmektedir, bu nedenle Çin de dikkatli bir şekilde ticaret yapılmalıdır.
  • Çin’de her şey hemen satılamaz bu nedenle ithalat ve ihracat yapmak için sabırlı olunmalıdır.
  • Çin’e ihracat yapılırken bilinmesi gereken en farklı şey de, Çin de sigara dostluğun simgesidir. Çinliler sigara tüketimine çok önem verdiği için bunu bir dostluğun simgesi olarak görürler ve size de ikram edebilirler. Aldığınız takdirde dost sayılmaktasınız.

Çin ile ticaret ağı kurmadan önce bu bilgilerin ticaret ağını kuracak olan firma tarafından bilinmesi şarttır. Ülkemizde bu ticaret ağının akışını en iyi şekilde gerçekleştiren firma, E-ihracattır. Yasal olan tüm kurallara uyarak güçlü hizmet ağlarıyla Çin pazarlarına girerek ülkemize Çin mallarını getirmektedir. Çin’den herhangi bir ürün getirmek isteyen kişiler e-ihracat hizmeti ile irtibat kurmalıdır.

Bknz : E-ihracat

başlıklar