Web sitenizin mobil ve masaüstü hız performansı SEO sıralamanızı doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Web sitenizin hızı, hemen çıkma oranınızı ve dolayısıyla SEO sıralamanızı etkiler. Şuan internet ağındaki web sitelerinin yaklaşık % 40’ı, 3 saniyeden daha uzun yükleme süresine sahip.

Basit bir kodlama yapısı kullanarak ve önbellekle ilgili ayarları minimize ederek web sitenizi hızlandırabilirsiniz. Teknoloji ilerledikçe hepimiz sabırsızlaştık. Artık araçlarımız daha hızlı, insanlara ulaşmamız daha hızlı,devlet ve banka işleri gibi hemen hemen her sektörde, her alanda hız optimizasyonu devam ediyor. Hal böyle olunca, bilgiye ulaşmak içinde bu hızlanmayı doğal olarak bekliyoruz. Web siteleri daha hızlı açılıp bilgiye daha çabuk ulaşırsak bilgiyi okumaya devam edeceğiz ama sayfa yüklenmesi uzun sürdüğü taktirde o web sitesinden ayrılacağız.

Peki ne kadar sabırsızız?

Yapılan araştırmalar bize şunu söylüyor, ziyaretçilerin %47’si ziyaret ettiği Web sitesinin 2 saniyeden daha az bir sürede yüklenmesini bekliyor ve %40’ı ise 3 saniyeden uzun sürdüğü taktirde web sitenizi terk edeceklerdir.Buda size pahalıya mal olacaktır.

Yavaş yüklenmenin iç sorunlarıyla uğraştığınız gibi dış sorunları da size pahalıya mal olacaktır.Çünkü Google’ın sıralama kriterlerinde sayfa hızı kriteridir. sayfanızın geç yüklenmesi sıralamalarda sizi geriye düşürecektir.

Konuyla ilgili çarpıcı bir gerçek

Seyahat ve tatil ile ilgili Google sıralamalarındaki ilk 100 web sitesinin incelendiği Pingdom’un yaptığı bir araştırmaya göre bu 100 Web sitesinin yüklenme süresi 3.39 saniyedir. Aralarından en hızlı ise 0.18 saniyede bir yükleme süresine sahipken en yavaş olanı 10 saniyenin üzerinde bir süreyi aşmış durumda yani bu 2 siteyi aynı anda tıkladığımızda 58 kat fark var anlamına geliyor. Aynı çalışma Web sitelerinin megabayt büyüklükleriyle ilgili verileri ise ortalama büyüklük 2.27 MB , en küçük ana sayfa boyutu 0,16 MB, en büyüğü ise 6.12 buradaki fark ise yaklaşık 39 kat.

Şimdi Web sitenizin hızını artırmak için bir kaç önermede bulunacağız :

Görüntüleri optimize edin

Görüntüler, sektörel anlamda farklılık göstersede genel anlamda Web siteleri için çok önemli bir araçtır.Yükleme sürelerini minimize etmek için görsellerinizi gözden geçirin. Örneğin; 750X750 piksel bir resim ile 75×75 piksel resim arasında 10 kat daha fazla yükleme anlamına gelir ve yükleme sürelerini dorudan etkileyen bir faktördür.

Basit bir tasarım kullanın

Web sitenizi basitleştirmek, sitenizi hızlandırabilir.Bunun nedeni, Web sayfanızın yüklenmesi için gereken HTTP isteklerinin sayısının azalmasıdır. Sitenizdeki Javascript, CSS, resim ve video dosyaları için HTTP isteği yapılır. Bu istekler azaldıkça yükleme süresini etkiler. Mümkün olduğunca az eklenti kullanın ve

Güçlü Sunucularla Çalışın

Son olarak güçlü sunucularla çalışın sunucu hızınızda Web sitenizin yüklenme süresini etkileyen önemli etkenlerden bir tanesidir. Özellikle bulunduğunuz ülkelerde güçlü altyapıları olan sunucu firmalarını tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 

 

 

başlıklar