Suudi Arabistan’a ihracat nasıl yapılır denildiğinde akla gelen ilk sorulardan birisi, hangi ürünlerin, hangi kanallar ile yapılacağıdır. Bunun yanı sıra özellikle e-ihracat olarak yapılması planlanan bu ekonomik eylemin hangi döviz kuru üzerinden yapılacağı ya da hangi izinlerin alınması gerektiği gibi çeşitli soruları da beraberinde getirmektedir. Öncelikle e-ihracat için gerekli tüm adımların önceden büyük bir titizlikle hesaplanması gerekmektedir. Özellikle yurt dışına yapılacak olan satışlarda bu kalem üzerinde daha da hesaplı bir analizin yapılması gereklidir. Hedef kitle ve ürün analizi yapıldıktan sonra odak ülkeye yani Suudi Arabistan’a yönelik satışa dair resmi prosedürlerin yapılması gerekli olup bu prosedürleri şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • İlk olarak satış yapmadan önce mutlaka bir şirket, anonim ortaklık, adi ortaklık ya da benzeri bir oluşum ile vergi mükellefi olunmalıdır. Zira satışın yapılmasının gereklerinden biri de iki ülkenin bu satıştan vergi geliri elde etmesi olmaktadır.
  • Sonrasında ise mutlaka firma ya da oluşum adına gümrük kaydı açılmalıdır. Bu doğrultuda İhracatçılar birliğine kayıt olmak da gereklidir.
  • Bedelli EGTB oluşturularak yapılan her ihracat işleminde fatura kesilmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’a ihracat nasıl yapılır denildiğinde ayrıca akla gelen konulardan birisi de ödemenin nasıl gerçekleşeceğine ilişkindir. Bu hususta, özellikle internet üzerinden yapılan ticaretlerde mutlaka banka ile anlaşılmalıdır. Zira kredi kartı, ticaret hesabı gibi kavramlar e-ihracat işlemlerinde sıklıkla tercih edilen banka seçenekleri olarak bilinmekte olup uluslararası yapılan ticaret işlemlerinde de iki ülke arasında koordineli bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi önemlidir.

E-İhracat için Uygun muyum ? Ücretsiz sorgulayın

[multi-step-form id=”1″]

Suudi Arabistan’a İhracat Nasıl Yapılır ve Ülke Hakkında Detaylar

Suudi Arabistan’a ihracat nasıl yapılır konusundan önce ülke hakkında birkaç detay vermek yerinde Olacaktır. Suudi Arabistan, dünya ülkeleri arasında en çok ithalat yapan 27. ülke konumundadır. Bu sebeple de uluslararası alanda özellikle de e-ihracat alanında satıcıların da ticaret ilişkilerini geliştirmek istediği bir ülkedir. Yaklaşık 32 milyon nüfusu ile Suudi Arabistan’ın en sık ithalat edilen mallar arasında ise otomobiller, radyo ve televizyon programları, altın ve horoz, tavuk ve benzeri çiftlik hayvanları yer almakta olup ayrıca metal ve yan sanayiine ilişkin ürünler de talep görmektedir.

 Bknz : E-ihracat

başlıklar