Özellikle SEO çalışmalarında mobil uyumluluk kriterinin öneminin gittikçe arttığı bu günlerde, Page Insights aracılığıyla yeni kavramlar hayatımıza girmeye başladı. Bu kavramlar DCL ve FCP. Web sayfalarınızın mobil ve masaüstü değerlerini sorgulayabildiğiniz Insights özelliği ile web sayfalarınızın kodlama ve optimize değerlerinde iyileştirmelere gitmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle son dönemde ortaya çıkan bu kavramları yakından tanıyalım :

DCL (DOM Content Loaded) Nedir ?

Yüklenen DOM içeriği anlamına gelen DCL terimi, statik ve dinamik içeriğe sahip bir ağaç yapısı oluşturmaktadır. Bu yapı web sayfasının kodlama dilini web sayfasına bağlarken kullanılmaktadır. Yapının içerisinde JS sayfadaki HTML ve CSS içerikler yer alır. Yüklenen DOM, ilgili dökümana ait bir dizi düğüm ve nesne sağlamaktadır.  Bu bileşenler sayesinde sayfa yapısındaki tüm HTML ve CSS içeriklerde değişiklik yapılabilir. Page Speed Insights’a entegre edilen bu data sayesinde sayfaların yükleme dağıtımları ve optimize edilmiş hızları görülebilmektedir. Buna göre yeşil bölgeyle ifade edilen bileşenlerin daha geniş çapta olması daha iyi bir sayfa yüklemesi deneyimi sağlayacaktır.

FCP (First Contentful Paint) Nedir ?

Google’ın sayfa optimize performansı belirlemek için sağladığı en önemli platformlardan biri olan Page Speed Insights’ın yeni kıstaslarından biri olan First Contentful Paint, İlk İçerik Boyaması olarak Türkçe diline tercüme edilebilir. Genel olarak bir web sayfasının yüklenmeden alt yapısının boyanması anlamına gelmektedir. Web sayfası içindeki henüz yüklenmeyen kısımların son kullanıcı görüntülemeden önce görülen altyapısını sağlayan FCP aslında bir inşaatın temelleri olarak düşünülebilir. Web sayfasının tam olarak yüklenmesiyle beraber kullanıcıya gösterilen son sayfa burada tablolara, çerçeveler ve alt tasarımların yüklenmesiyle oluşmaktadır. Günümüzde hızlı yüklenen FCP altyapıları pek çok arama motorları tarafından olumlu olarak algılanmakta ve sıralama anlamında pozitif etkilere sahip olarak kabul edilmektedir.

FCP ve DCL Ne işe Yarar ?

Özetle, FCP ve DCL günümüzde bir web sayfasının yüklenmeden önce altyapısının sağlam olup olmadığıyla ilgilenmektedir. Bir web sayfasının altyapısı sağlamsa yani bu kriterlere yüksek uyumluluk gösteriyorsa, bu bağlamda iyi FCP ve DCL skorlarına sahip olacaktır. Bu da günümüzde Google tarafından önemli bir sıralama ve optimizasyon kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha hızlı yüklenen web sayfaları, daha basit kodlama yapılarına ve temiz tasarımlara sahip web sayfalarının yakın gelecekte daha avantajlı konumlarda olacağını tahmin etmek hiç de zor değil.