Sesli Aramalar Çok Yakında

Birazda gelecekten konuşalım bu konuya 2018’in En Popüler SEO Trendleri makalesinde değinmiştik şimdi biraz detaylandıralım.

Sesli aramalar gün geçtikçe büyüyor, gelişiyor ve daha önemli hale geliyor. Bu kullanım size daha kullanışlı,hızlı ve hareket halindeyken arama yapmanıza izin veriyor. İşin amiral gemisi konumunda ki, Siri ve Cortana gibi sesle arama hizmeti veren uygulamalar her geçen gün daha kararlı sonuçlar veriyor.

Bu sebeple, ileri görüşlü SEO yatırımcıları ve pazarlamacıları SEO stratejilerini bu yönde geliştirmenin yollarını arıyorlar. Yazılı aramalar gittikçe daha az aranır hale geldikçe sesli aramalar daha fazla önemli hale gelecek.

Sesli aramalarda ki yükseliş SEO’nun geleceğini nasıl yönlendireceği konusunda bir kaç ip ucu paylaşalım.

Doğal Konuşma Kalıplarının Kullanımı

Web kullanıcıları, bir arama yaptıklarında konuşma şekliyle arama yapmaz. Bir örnekle gidersek bu daha kalıcı olacaktır, ” Ankara’nın hava tahminlerini merak ediyorsanız” bu aramayı (“Ankara hava durumu”) yazarak  bitirebilirsiniz fakat, sesli aramada (“Ankara’da hava durumu nasıl?”) şeklindeki doğal arama kalıpları üzerinde yeniden bir optimizasyonu yakalaması giderek daha değerli oluyor.

Sesli aramalarla ilgili programlar geliştirildikçe, hata oranları gittikçe düşüyor. 2012’de sesli aramalarla ilgili yapılan aramalarda ki hata orunı %20 iken bu oran şuanda %7 seviyesine indi ve bu demek oluyor ki SEO ile ilgilenenler bu konuda daha fazla efor sarf edecekler.

Bu konuda size öneri olarak Rank Tracker gibi sesli sorgu sorgu araçlarını kullanmanızdır. Bu tür araçlar, sesli aramalardaki doğal konuşma kalıplarını iyileştiren ve dili geliştirmenize yardımcı olacak anahtar anahtar kelime kullanmanıza yardımcı olur.

Artık arama kriterlerini daha çok sesli arama algoritması üzerinden düşünerek eklemelisiniz.

Long tail Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Daha önce long tail uzun kuyruklu anahtar kelimelerle ilgili paylaşımlarda buluşmuştuk şimdi neden bu kadar önemli olduğunu daha iyi anlamışsınızdır.

Bununla beraber, kısa kuyruklu anahtar kelimelere değinecek olursak, bu konuda sizde içinizden her gün yaptığınız aramalarla ilgili çıkarımlarda bulunabilirsiniz.Kısa kuyruklu kelimelerin sesli aramaların artması sonucu kullanılma,sorgulanma oranları her geçen gün düşmektedir. Kısa bir not olarak da sesli aramaların kullanımı 2017 verilerine göre %20 artmış durumdadır.

Long tail uzun kuyruklu anahtar kelimeyi ilk defa duyanlar için bir örnek de burada kullanalım.Örneğin “telefon” satıyorsunuz; potansiyel müşterilerinize ulaşmak için telefon kelimesi sizin için çok geniş bir kapsama alanına sahip sizin burada kullanmanız gereken doğru keywords “5 inch 4 gb ram x marka siyah” gibi aramalarda potansiyel satışa hazır müşterilere ulaşmanız daha muhtemeldir.

Mobil’e Daha Fazla Önem

Mobil cihazlarla ilgili artan ilgi ve kullanımın arttığı mutlak bir gerçek ve bu konuda ki SEO ve dijital reklamcılık kanallarıyla ilgili yenilikler artık eskide kaldı bile diyebiliriz. Mobil aramalar bu arama ağının yarısından fazlasını üstleniyor, bu oran gün geçtikçe artıyor. İnternet üzerinden ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen herkes bu sesli arama güncellemesine odaklanması gerekiyor.

SEO yatırımlarınızda Sesli aramalar ile optimizasyonu yapmanız geleceğe güçlü bir yatırımdır. Hala bu konuda bir çalışmanız yoksa konusunda uzman Google sertifakalı ekibimizle iletişime geçerek sizin için neler yapabileceğimiz konusunda detayları konuşabiliriz.

 

başlıklar