İhracat Yapmak İstiyorum

İhracat yapmak istiyorum demek, satmak istenilen malların yurt dışına satılması demektir. İhracat Yapmak İstiyorum, diyen bir kişiye bir takım önerilerimiz bulunmaktadır.

Öncelikle uluslararası bir şirket imajı oluşturmak gerekmektedir. Dünya geneli anlamında başarılı bir ticaret yapmak için öncelikle güvenile bilirliğinizin olması şarttır. Küçük bir şirket olsanız dahi kendinizi uluslararası pazarda güvenilir ve sağlam bir iş ortağı olarak ifade etmeniz gerekmektedir. Ufak rötuşlar bile uluslararası pazardaki itibarınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Örneğin;

  • İnternet sitenizdeki ve kartvizitinizdeki telefon numaranızın başına +90 ekleyebilirsiniz.
  • İnternet sitenizde, hangi ülkelere açılmak ya da ticaret yapmak istiyorsanız o ülkelerin dil seçeneği de olsun. İngilizce dili zaten olmazsa olmazlardan olmalı.
  • Şirket amblemini ve internet sitenizin görsel ve içerik bakımından güncel olması için sürekli takibini yapın. Çünkü uyduruk bir internet sitesi olan şirkete güven problemi olacağı için, kimse iş yapmak istemez.
  • Mail olarak iletişimlerinizde mutlaka şirket adını, pozisyonunuzu ve diğer tüm gerekli bilgileri belirtin. Bunu mailin sonunda imza olarak da kullanabilirsiniz.
İhracat yapan kişi ve kurumlarla yol ve yöntemler hakkında görüş alış verişinde bulunun. Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracat Yapmak İstiyorum diyen şirketlere gerekli yardım ve kolaylıkları sağlamaktadır.

Bulunduğunuz şehirde aynı sektörde faaliyette bulunduğunuz başka şirketler de vardır. Bu şirketlerle ihracat konusunda görüş alış verişinde bulunarak fikir edinmeye çalışın. Başarılı insanlar, deneyimlerini paylaşmaktan sakınmazlar. Bu kişilerle tanışmanız, hem bilginizi hem de ticaretinizi arttırır. Bir anda hiç beklemediğiniz yerden kapılar açılabilir. Bu konuyu asla ihmal etmeyin.

Ticaret odaları, TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi kurum ve kuruluşlardan dış ticaret kanunu hakkında teferruatlı bilgiye ulaşabilirsiniz. Dış ticarete atılmadan, ihracata başlamadan evvel; lisans, izin, vb. gibi evraklara ihtiyacınız duyabilirsiniz.

Ayrıca kargo taşımacılığı ve ödeme gibi konularda da detaylı olarak bilgi sahibi olmaya ihtiyacınız olacaktır. Bu konularda yine az önce ifade ettiğimiz ilgili kuruluşlardan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İhracat Yapmak İstiyorum, diyen bir firmanın mutlak surette dış ticaret konusunda tecrübeli kişilerle çalışması gereklidir. Bu konuda ya tecrübeli kişilerle çalışın, ya da personelinizi bu konuyla ilgili eğitin.

bknz: E-İhracat