E-Arşiv Fatura Hizmeti

Ülkemizin Vergi Usul Kanunu uyarınca matbu şekilde düzenlenmesi gereken faturaların elektronik ortamda e-fatura şeklinde düzenlenerek arşivlenmesini sağlayan uygulamaya e-arşiv fatura hizmeti adı verilmektedir. Faturaya dair oluşturma ve muhafaza etme konularında GİB tarafından belirlenen standartları tam anlamıyla karşılayan e-arşiv fatura ile elektronik ortamda faturalama işlemlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Temel olarak e-fatura sahibi olmayan müşterilere e-arşiv fatura kesebilirken, karşı tarafın da e-fatura sahibi olması durumunda doğrudan e-fatura kesebilirsiniz. Yine e-fatura entegrasyonunuzu gerçekleştirmeden e-arşiv hizmetinden yararlanamazsınız. Bu nedenle bu hizmeti kullanabilmek için öncelikle e-fatura sistemine geçiş yapmalısınız.
Temel olarak e-arşiv fatura için e-fatura ile benzer zorunluluklar söz konusudur. Yine yönetmelikte belirtilen işletmelerin yanı sıra, belirli bir miktar üzerinde yıllık ciro yapan e-ticaret işletmelerinin de e-arşiv fatura hizmetine geçiş yapmaları zorunlu tutulmuştur. Bu bağlamda aslında pek çok işletmenin muhasebe yükünü azaltacak ve faturalandırma süreçlerini hızlandıracak bu uygulama ile yakın gelecekte zaten tüm işletmeler tanışmış olacaklar. Operasyonel etkinliği arttıran ve arşivleme maliyetleri düşüren bu uygulama ile aynı zamanda elektronik bir denetim için gereken altyapıyı işletmeniz ile tanıştırmış oluyorsunuz. İlk etapta KOBİ’lerin hızlı ayak uydurduğu e-arşiv fatura ile yakın gelecekte çoğu sektörden farklı işletmenin tanışması bekleniyor.

soru & cevap

e-fatura ile e-arşiv fatura arasındaki fark nedir?

E-fatura’yı sadece fatura keseceğiniz karşı taraf da e-fatura kullanıyorsa kesebilirsiniz. E-arşiv fatura ise karşı tarafın e-fatura sahibi olmadığı durumlarda kullanılır.

e-arşiv fatura kimler için zorunlu?

2019 itibariyle tüm e-fatura kullanıcıları için zorunlu hale getirilmesi beklenen e-arşiv fatura hizmetinin, temel olarak tüm e-fatura kullanımı zorunlu işletmeler için zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

hem e-fatura hem e-arşiv faturaya geçiş yapabilir miyim?

2019 itibariyle tüm e-fatura kullanıcıları için zorunlu hale getirilmesi beklenen e-arşiv fatura hizmetinin, temel olarak tüm e-fatura kullanımı zorunlu işletmeler için zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

teklif alın

Saniyeler içinde bize aklınıza takılanları sorabilir, işletmeniz için hızlı bir teklif alabilirsiniz. Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz, müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede size ulaşacaktır.

  neden LookPRO?

  Doğruları Garanti Ediyoruz

  Yükselmeyi değil, doğru çalışmaları yapmayı garanti ediyoruz.

  Paketleri Unutun

  Hazır ve işlevsiz SEO paketleriyle değil, tamamen işletmenize özel sektörel ve lokasyonel çözümler üretiyoruz.

  Global Düşünüyoruz

  Dünyanın 25 dilinde SEO hizmeti veren tek firmayız.

  bizi arayın

  Bizim için ne dediler?

  Veteriner kliniğimiz için bir kaç yerel gazeteden backlink satın aldık. Direk SEO sıralamalarımızın yükseldiği gördük, inanamadık. Ofislerini ziyaret ettik konuştuk ve acilen kendileriyle sözleşme imzalayarak tüm dijital işlerimizde birlikte çalışmaya başladık. Sorunsuz ve güvenilir bir firma arayanlara duyurulur.

  İbrahim ÇİFTÇİ
  Genel Müdür & Veteriner Hekim, Boncuk Animal

  Yıllardır tanıtım yazısı satın almaktayız. Bir kere olsun sorun yaşamadık. Herkese tavsiye ederim.

  Uğur YILMAZ
  Finans Müdürü, ATA Kurumsal A.Ş.

  Özellikle ulusal gazetelerde projelerimizi duyurmak istiyorduk. Bizim için çok hızlı bir şekilde röportaj hazırlayan ve projelerimizi tanıtma şansı yaratan LookPRO’ya teşekkürlerimizi sunuyorum.

  Kadir GENCER
  Genel Müdür, Plusmix Beton Santralleri

  başlıklar