DMOZ nedir ? Nasıl başvurulur ?

DMOZ yani; The Open Directory Project (açık dizin projesi) anlamına gelir. Bu projenin amacı nedir ? DMOZ bir dizinleme, listeleme sitesidir. Dünyada ki en büyük listeye sahiptir yani Web arşivine. Dünyanın en iyi arama motoru firmaları DMOZ’la çalışır ve buradaki çalışanların gönüllü editörle ve kişilerdir. DMOZ ile çalışan arama motorları Google, Yahoo, Teoma, AltaVista, A9,Bing gibi siteler DMOZ’un bu listelendirmelerinden yararlanır. Yani neredeyse bilenen bütün arama motorları bu alt yapıyı kullanır hepsinin Chache (ön bellekleme ), scriptleri (böcekler) DMOZ üzerinden çalışır.

DMOZ ile ziyaretçi çekebilirsiniz DMOZ’da çalışan gönüllü kişiler tarafından en hassas ayrıntılarına kadar incelenir ve DMOZ kurallarına uygun ise DMOZ’da yayınlanır. Ve bunun için internet sitenizin tam anlamda bitmiş ve eksiksiz olması gerekir.

Arama motorları DMOZ’un datalarını kullanarak buradan veri transferinden bulunur. DMOZ’da olmanızın avantajı bir çok arama motorunun DMOZ’un alt yapısı üzerinden devam ettiği için bütün arama motorlarına tek kalemde kayıt olmuş sıralama almış olursunuz. Ve bütün içerikler ince elenip sık dokunup onayladığı için temiz bir Internet sunmaktadır.

Nasıl bir sektör veya bir yerleşim yeri ne kadar büyürse orası ile ilgili çöplerinde artacağı gibi İnternet platformu da her geçen gün büyüdüğü için arkasında büyük bir çöp yığını bırakmaktadır. Bu çözlerin İnternet ortamında ki temizleyicisi de DMOZ diyebiliriz. Gönüllü editörler ile arama motoru kullanıcılarının karşısına bir süzgeçten geçen internet siteleriyle buluşturulacağı için son kullanıcıları daha temiz sitelerle buluşturuyor. Ve siz bu sistem içerisinde bulunmak istiyorsanız ve gerçekten temiz bir internet sitesine sahipseniz “Katagoriler” içinden size en uygun katagoriyi seçip önermeniz gerekmetedir.

Nasıl başvurulur ?

Öncelikle internet sayfanızın tamamiyle bitmiş ve çalışır durumda olması gerekir. Bundan sonra size en uygun katagoriyi bulun,

Sonra dil seçiyoruz,

Alt katagorilerinizi seçin seçtiğiniz katagorinin yanında bir simge var her işlemden sonra o simgeyi tıklayıp devam edip katagorinizi onaylamadığını bu şekilde anlayabilirsiniz,

Ardından sitenizi önerin bu aşamada sadece 1 kere önerin çünkü birden fazla önerme yaptığınızda tamamını silebilmektedir,

Sonraki aşamaları DMOZ ve arama motorlarının kendi kriterleri belirler bu 1 kaç hafta yada ay sürebilir.

Genel hatlarıyla bu şekilde sitenizi DMOZ’a ekleyebilirsiniz. DMOZ  hakkında destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Güncelleme 2018 : dmoz.org kapanmıştır. Alternatifi : tıklayın