Direct Marketing (Doğrudan Pazarlama) : Ürün veya hizmet sunan ticari işletmelerin, potansiyel müşterileri ile doğrudan ulaşmasıdır. Bu pazarlama yönteminde uygulanan yöntemlerden bazıları,

  • Tv ve radyo reklamları,
  • telefon ile SMS ve arama,
  • e-mail pazarlama,
  • el ilanları,
  • saha satış faaliyetleri ve müşterilere katalog göndermektir.

Türkiye Doğrudan Satış Derneğinin tanımı ise: Doğrudan satış; ürünlerin veya hizmetlerin tüketicilere doğrudan sunulduğu bir pazarlama tekniğidir. Doğrudan satış; bir satıcının anlatması ve/veya göstererek tanıtması yoluyla bir tüketim malının veya hizmetinin tüketiciye evinde, bir tanıdığının evinde, iş yerinde veya satıcıya ait bir başka yerde doğrudan satışının gerçekleşmesidir.

Teknolojinin ilerlemesi ile doğrudan satış faliyetleri artık eski pazarlama yöntemlerinden sıyrılmaya başladı ve önemini gün geçtikçe yitirse de, hala özellikle taraftar müşteri ve viral pazarlama alanlarında etkisi oldukça etkili ve kazançlı bir yöntem olarak devam etmektedir.

Çoğu doğrudan pazarlama firması dijital pazarlama yöntemleri ile beraber bu pazarlama yöntemlerini kullanarak daha etkili sonuçlar elde ediyorlar. Örneğin artık dergi yerine, e-dergi ile daha az yük ile ürünlerini pazarlayabiliyor yada dergilerini adresine göndermek yerine e-posta adresine, e-dergisini yada uzantısını gönderdiklerinde müşterilere ulaşılması gereken bir kaç saatlik aman dilimini bir kaç saniyeye indirgeyebilmektedir.

Hatta influencer pazarlama, yönteminide bu pazarlama yöntemlerinin arasında katabiliriz, teknolojinin ilerlemesi ile beraber sosyal medya kullanımının artması ile influencer pazarlama adı altında etkili bir pazarlama kanalı açıldı ve yeni olmasına rağmen oldukça etkili yöntemlerden biri olarak kullanılmaktadır.

 Doğrudan Satış Sistemi Nasıl İşler?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi doğrudan satış için bir çok kanal ile pazarlama yapılabilir. Örneğin neredeyse hepimizin ailesinden birilerinin bulaştığı, genelde annelerimizin günlerinde birden ortaya çıkan o kişisel bakım ürünleri ve saklama kaplarının kataloglarını dergilerini hatırlarsınız. Bu yöntem dijital pazarlama yöntemlerinin yeterinde gelişmediği dönem için bir sosyal pazarlama yöntemiydi ve oldukça karlı ve etkili bir çözüm üstelik sigortalı bir eleman çalıştırmadan yüzlerce çalışanınızın olduğu ve viral olarak tavsiye edilerek gittikçe büyüyen bir yöntemdir.

Doğrudan Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Doğrudan pazarlama sisteminin avantajı, müşteri ve satıcı içinde önemli fırsatlar sunması en önemli özelliği esnek çalışma şartları sunmasıdır. Mevcut işinize ek olarak, bir ek gelir kapısı olarak kullanılabilir. Ve bunun dışında sermayesiz bir iştir bu yüzden size vergi yükü, dükkan kirası gibi diğer prosedürlerle uğraşmadan para kazanma fırsatı sunar. Sizin yapmanız gereken müşteriye ulaşmak ve satış yapmaktır.

 

 

 

Doğrudan pazarlamanın avantajları nelerdir ?